For Class 3A teams, regional matches will be played Oct. 18-30 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Volleyball Tournament runs Nov. 7-10 at the U.S. Cellular Center in Cedar Rapids.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE VOLLEYBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:

 


3A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS-3A – REGION 1
   
Sioux Center     
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Sioux Center Sioux Center   
   3-0G5 
Spirit Lake Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Sioux Center   
  Sioux Center
Sheldon    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2  
At Sheldon Sheldon   
   3-1 
Estherville-Lincoln Central    
  Monday, Oct. 30, 7:00p 
  Sioux Center
  CHAMPION
  3-0
MOC-Floyd Valley   At Cherokee 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG3  
At Orange City, MOC-Floyd Valley Cherokee   
   3-2G6 
Cherokee Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Cherokee   
  Humboldt
Humboldt 3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG4   
At Humboldt Humboldt   
   3-0 
Pocahontas Area     


3A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS-3A – REGION 2
   
Kuemper Catholic     
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Carroll, Kuemper Kuemper Catholic   
   3-0G5 
Atlantic Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Carroll, Kuemper   
  Kuemper Catholic
East Sac County    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2  
At Lake View East Sac County   
   3-1 
OA-BCIG    
  Monday, Oct. 30, 7:30p (Time Change) 
  Kuemper Catholic
  CHAMPION
  3-0
Roland-Story   At Denison 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG3  
At Story City Roland-Story   
   3-0G6 
Greene County Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Story City   
  South Central Calhoun
South Central Calhoun 3-1 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG4   
At Lake City South Central Calhoun   
   3-2 
Southeast Valley     


3A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS-3A – REGION 3
   
Red Oak     
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Red Oak Red Oak   
   3-0G5 
Clarke Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Red Oak   
  Red Oak
Shenandoah    3-2 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2  
At Shenandoah Shenandoah   
   3-0 
Creston    
  Monday, Oct. 30, 7:00p 
  Red Oak
  CHAMPION
  3-1
Gilbert   At Adel 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG3  
At Gilbert Gilbert   
   3-0G6 
Saydel Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Gilbert   
  Gilbert
North Polk 3-2 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG4   
At Alleman North Polk   
   3-0 
Chariton     


3A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS-3A – REGION 4
   
Forest City     
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Forest City Forest City   
   3-0G5 
Algona Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Forest City   
  Forest City
Clarion-Goldfield-Dows    3-1 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2  
At Clarion Clarion-Goldfield-Dows   
   3-1 
Hampton-Dumont    
  Monday, Oct. 30, 7:00p 
  Osage
  CHAMPION
  3-0
Osage   At Clear Lake 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG3  
At Osage Osage   
   3-0G6 
Crestwood Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Osage   
  Osage
Garner-Hayfield-Ventura 3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG4   
At Garner Clear Lake   
   3-2 
Clear Lake     


3A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS-3A – REGION 5
   
West Delaware     
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Manchester West Delaware   
   3-0G5 
Union Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Manchester   
  Columbus Catholic
South Hardin    3-1 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2  
At Eldora Columbus Catholic   
   3-0 
Columbus Catholic    
  Monday, Oct. 30, 7:00p 
  Columbus Catholic
  CHAMPION
  3-1
New Hampton   At Oelwein 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG3  
At New Hampton New Hampton   
   3-0G6 
Waukon Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At New Hampton   
  New Hampton
Oelwein 3-1 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG4   
At Oelwein Oelwein   
   3-1 
North Fayette Valley     


3A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS-3A – REGION 6
   
Mount Vernon     
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Mount Vernon Mount Vernon   
   3-0G5 
Vinton-Shellsburg Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Mount Vernon   
  Mount Vernon
Benton Community    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2  
At Van Horne Benton Community   
   3-0 
South Tama    
  Monday, Oct. 30, 7:00p 
  Iowa Falls-Alden
  CHAMPION
  3-2
Iowa Falls-Alden   At Tama (South Tama) 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG3  
At Iowa Falls Iowa Falls-Alden   
   3-0G6 
Nevada Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Iowa Falls   
  Iowa Falls-Alden
West Marshall 3-2 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG4   
At State Center West Marshall   
   3-0 
PCM     


3A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS-3A – REGION 7
   
Davenport Assumption     
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Davenport, Assumption Davenport Assumption   
   3-0G5 
Northeast Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Davenport, Assumption   
  Davenport Assumption
West Liberty    3-1 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2  
At West Liberty West Liberty   
   3-2 
Solon    
  Monday, Oct. 30, 7:00p 
  Beckman Catholic
  CHAMPION
  3-1
Beckman Catholic   At Anamosa 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG3  
At Dyersville Beckman Catholic   
   3-0G6 
Monticello Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Dyersville   
  Beckman Catholic
Camanche 3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG4   
At Camanche Camanche   
   3-0 
Anamosa     


3A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS-3A – REGION 8
   
Tipton     
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Tipton Tipton   
   3-0G5 
Williamsburg Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Tipton   
  Tipton
Central Lee    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2  
At Donnellson Central Lee   
   3-0 
Mid-Prairie    
  Monday, Oct. 30, 7:00p 
  Tipton
  CHAMPION
  3-0
Eddyville-Blakesville-Fremont   At Williamsburg 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG3  
At Eddyville Eddyville-Blakesville-Fremont   
   3-0G6 
Albia Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Eddyville   
  Davis County
Davis County 3-1 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG4   
At Bloomfield Davis County   
   3-0 
Centerville