The 2020 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 13-26. Regional winners advance to the state tournament, which runs March 2-7 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

Games with dates and times listed in bold print and underlined were rescheduled starts or postponements, caused by winter weather.

2020 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 1A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


1A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 1
   
   
MMCRU  
G8  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 West Bend-Mallard At MMCRU WinnerG8 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG1    SCOREG12 
 At West Bend-MallardGTRA Friday, Feb. 21, 7 PM 
 GTRA45-44  At MMCRU 
      
 Gehlen Catholic  WinnerG12
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG2  SCORE
 At LeMars, Gehlen CatholicGehlen Catholic  
 George-Little Rock58-38G9  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Storm Lake St. Mary's At LeMars, Gehlen Catholic WinnerG9 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG3    SCORE 
 At Storm Lake, St. Mary'sStorm Lake St. Mary's 
 Fort Dodge St. Edmond 56-29  Wed., Feb. 26, 7 PMG14 
     WinnerG14
 Kingley-Pierson  CHAMPION
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG4  SCORE
 At Kingsley-PiersonKingsley-Pierson At LeMars 
 Remsen St. Mary's66-31G10    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Siouxland Christian At Kingsley-Pierson WinnerG10
Thursday, Feb. 13, 7 PMG5    SCOREG13 
At Siouxland ChristianSiouxland Christian Friday, Feb. 21, 7 PM 
 River Valley 50-46  At Kingsley-Pierson 
       WinnerG13
 Akron-Westfield    SCORE
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG6   
 At Akron-WestfieldAkron-Westfield   
 Trinity Christian59-35G11   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 Hartley-Melvin-Sanborn At Akron-Westfield WinnerG11   
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG7    SCORE 
 At Hartley-Melvin-SanbornHartley-Melvin-Sanborn  
 Harris-Lake Park54-11   


1A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 2
   
   
Bishop Garrigan  
G8  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Mason City Newman Catholic At Algona, Bishop Garrigan WinnerG8 
 Saturday, Feb. 15, 5 PMG1    SCOREG12 
 At Mason City, NewmanMason City Newman Catholic Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Northwood-Kensett60-19  At Algona, Bishop Garrigan 
      
 AGWSR  WinnerG12
 Saturday, Feb. 15, 7 PMG2  SCORE
 At Ackley, AGWSRAGWSR  
 North Iowa56-19G9  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 BCLUW At Ackley, AGWSR WinnerG9 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG3    SCORE 
 At Conrad, BCLUWBCLUW 
 Gladbrook-Reinbeck 49-33  Wed., Feb. 26, 7 PMG14 
     WinnerG14
 Colo-Nesco  CHAMPION
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG4  SCORE
 At Colo-NescoColo-Nesco At Webster City or Hampton-Dumont 
 North Tama74-42G10    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Dunkerton At Colo-Nesco WinnerG10
Thursday, Feb. 13, 7 PMG5    SCOREG13 
At DunkertonDunkerton Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Waterloo Christian 48-33  At Eldora, South Hardin 
       WinnerG13
 East Buchanan    SCORE
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG6   
 At Winthrop, East BuchananEast Buchanan   
 Don Bosco65-14G11   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 North Butler At Winthrop, East Buchanan WinnerG11   
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG7    SCORE 
 At Greene, North ButlerNorth Butler  
 Valley Lutheran60-11   


1A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 3
   
   
Saint Ansgar  
G8  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Janesville At Saint Ansgar WinnerG8 
 Saturday, Feb. 15, 7 PMG1    SCOREG12 
 At JanesvilleJanesville Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Rockford53-48  At Charles City 
      
 Clarksville  WinnerG12
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG2  SCORE
 At ClarksvilleClarksville  
 West Central53-17G9  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Riceville At Clarksville WinnerG9 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG3    SCORE 
 At RicevilleRiceville 
 Nashua-Plainfield 50-37  Wed., Feb. 26, 7 PMG14 
     WinnerG14
 Central Elkader  CHAMPION
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG4  SCORE
 At Elkader, CentralCentral Elkader At New Hampton or Charles City 
 Edgewood-Colesburg52-30G10    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Tripoli At Elkader, Central WinnerG10
Thursday, Feb. 13, 7 PMG5    SCOREG13 
At TripoliTripoli Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Wapsie Valley 57-49  At North Fayette Valley 
       WinnerG13
 Turkey Valley    SCORE
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG6   
 At Jackson Jct., Turkey ValleyTurkey Valley   
 Starmont66-22G11   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 Kee High At Jackson Jct., Turkey Valley WinnerG11   
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG7    SCORE 
 At Lansing, KeeKee High  
 South Winneshiek52-18   


1A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 4
   
   
Marquette Catholic  
G8  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Prince of Peace At Bellevue, Marquette WinnerG8 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG1    SCOREG12 
 At Clinton, Prince of PeacePrince of Peace Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Easton Valley46-26  At Bellevue, Marquette 
      
 Calamus-Wheatland  WinnerG12
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG2  SCORE
 At Calamus-WheatlandCalamus-Wheatland  
 Midland56-28G9  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Central City At Calamus-Wheatland WinnerG9 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG3    SCORE 
 At Central CityCentral City 
 Lisbon 48-41  Wed., Feb. 26, 7 PMG14 
     WinnerG14
 Burlington Notre Dame  CHAMPION
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG4  SCORE
 At Burlington, Notre DameBurlington Notre Dame At Pleasant Valley 
 WACO55-23G10    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Winfield-Mount Union At Burlington, Notre Dame WinnerG10
Thursday, Feb. 13, 7 PMG5    SCOREG13 
At Winfield-Mount UnionWinfield-Mount Union Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Highland 42-41  At Burlington, Notre Dame 
       WinnerG13
 Lone Tree    SCORE
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG6   
 At Lone TreeLone Tree   
 Hillcrest Academy59-16G11   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 Holy Trinity Catholic At Lone Tree WinnerG11   
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG7    SCORE 
 At Burlington, Holy TrinityHoly Trinity Catholic  
 New London52-44   


1A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 5
   
   
Montezuma  
G8  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Baxter At Montezuma WinnerG8 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG1    SCOREG12 
 At BaxterBaxter Friday, Feb. 21, 7 PM 
 BGM59-32  At Montezuma 
      
 Meskwaki Settlement  WinnerG12
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG2  SCORE
 At Meskwaki SettlementMeskwaki Settlement  
 HLV68-45G9  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Collins-Maxwell At Meskwaki Settlement WinnerG9 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG3    SCORE 
 At Collins-MaxwellCollins-Maxwell 
 GMG 50-33  Wed., Feb. 26, 7 PMG14 
     WinnerG14
 Springville  CHAMPION
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG4  SCORE
 At SpringvilleSpringville At Williamsburg or Iowa City, West 
 Cedar Valley Christian74-15G10    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Iowa Valley At Iowa City, Liberty WinnerG10
Thursday, Feb. 13, 7 PMG5    SCOREG13 
At Marengo, Iowa ValleyIowa Valley Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Belle Plaine 39-26  At Iowa City, City High 
       WinnerG13
 Sigourney    SCORE
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG6   
 At SigourneySigourney   
 Keota64-13G11   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 English Valleys At Sigourney WinnerG11   
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG7    SCORE 
 At English ValleysEnglish Valleys  
 Tri-County49-23   


1A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 6
   
   
North Mahaska  
G8  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Southeast Warren At North Mahaska WinnerG8 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG1    SCOREG12 
 At Liberty Center, SE WarrenSoutheast Warren Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Ankeny Christian54-7  At North Mahaska 
      
 Lynnville-Sully  WinnerG12
 Friday, Feb. 14, 7 PMG2  SCORE
 At Lynnville-SullyLynnville-Sully  
 Twin Cedars58-24G9  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Melcher-Dallas At Lynnville-Sully WinnerG9 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG3    SCORE 
 At Melcher-DallasGrand View Christian 
 Grand View Christian 69-38  Wed., Feb. 26, 7 PMG14 
     WinnerG14
 Lamoni  CHAMPION
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG4  SCORE
 At LamoniLamoni At Pleasantville or Chariton 
 East Union50-45G10    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Seymour At Lamoni WinnerG10
Thursday, Feb. 13, 7 PMG5    SCOREG13 
At SeymourSeymour Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Moulton-Udell 60-52  At Lamoni 
       WinnerG13
 Martensdale-St. Marys    SCORE
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG6   
 At Martensdale-St. MarysMartensdale-St. Marys   
 Murray66-32G11   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 Wayne At Martensdale-St. Marys WinnerG11   
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG7    SCORE 
 At Corydon, WayneWayne  
 Moravia55-36   


1A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 7
   
   
Exira/Elk Horn-Kimballton  
G8  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Sidney At Exira/EH-K WinnerG8 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG1    SCOREG12 
 At SidneySidney Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Fremont-Mills53-36  At Exira/EH-K 
      
 Stanton  WinnerG12
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG2  SCORE
 At StantonStanton  
 Diagonal73-30G9  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Audubon At Stanton WinnerG9 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG3    SCORE 
 At AudubonAudubon 
 Orient-Macksburg 77-37  Wed., Feb. 26, 7 PMG14 
     WinnerG14
 Central Decatur  CHAMPION
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG4  SCORE
 At Decatur, CentralCentral Decatur At Harlan or Creston 
 Mormon Trail61-11G10    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Lenox At Decatur, Central WinnerG10
Thursday, Feb. 13, 7 PMG5    SCOREG13 
At LenoxLenox Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Bedford 51-50  At Creston 
       WinnerG13
 St. Albert    SCORE
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG6   
 At Council Bluffs, St. AlbertSt. Albert   
 Essex92-27G11   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 East Mills At Council Bluffs, St. Albert WinnerG11   
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG7    SCORE 
 At Afton, East MillsEast Mills  
 Southwest Valley43-29   


1A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 1A – REGION 8
   
   
Newell-Fonda  
G8  
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Westwood At Newell-Fonda WinnerG8 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG1    SCOREG12 
 At Sloan, WestwoodWestwood Friday, Feb. 21, 7 PM 
 West Harrison93-37  At Newell-Fonda 
      
 Paton-Churdan  WinnerG12
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG2  SCORE
 At Paton-ChurdanPaton-Churdan  
 Coon Rapids-Bayard67-56G9  
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Glidden-Ralston Paton-Churdan WinnerG9 
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG3    SCORE 
 At Glidden-RalstonGlidden-Ralston 
 Ar-We-Va 65-32  Wed., Feb. 26, 7 PMG14 
     WinnerG14
 Woodbury Central  CHAMPION
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG4  SCORE
 At Moville, Woodbury CentralWoodbury Central At Carroll or Cherokee 
 Whiting86-34G10    
    Tuesday, Feb. 18, 7 PM  
 Boyer Valley At Moville, Woodbury Central WinnerG10
Thursday, Feb. 13, 7 PMG5    SCOREG13 
At Boyer ValleyWoodbine Friday, Feb. 21, 7 PM 
 Woodbine 58-56  At Denison 
       WinnerG13
 CAM    SCORE
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG6   
 At Anita, CAMCAM   
 Griswold74-20G11   
  Tuesday, Feb. 18, 7 PM    
 Heartland Christian At Anita, CAM WinnerG11   
 Thursday, Feb. 13, 7 PMG7    SCORE 
 At Iowa School For The DeafRiverside  
 Riverside55-52   

Enter your number to get our free mobile app