The 2018 Iowa High School Girls Regional Basketball Tournament runs February 8-20. Regional winners advance to the state tournament, which runs February 26-March 3 at Wells Fargo Arena in Des Moines.

2018 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS BASKETBALL
CLASS 3A REGIONAL TOURNAMENTS

 SELECT A REGION

 


3A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 1
   
   
Sioux Center     
Sat., Feb. 10, 7:00pG1  
At Sioux Center Sioux Center   
   53-42G5 
MOC-Floyd Valley Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Sioux Center   
  Sioux Center
Spirit Lake    58-46 
Sat., Feb. 10, 7:00pG2  
At Spirit Lake Spirit Lake   
   47-44 
Sheldon    
  Sat., Feb. 17, 7:00pG7 
  Sioux Center
  CHAMPION
  73-43
South Central Calhoun   At Sioux Rapids 
Sat., Feb. 10, 7:00pG3  
At Rockwell City South Central Calhoun   
   64-30G6 
Southeast Valley Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Rockwell City   
  South Central Calhoun
Pocahontas Area 67-20 
Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
At Pocahontas Estherville-Lincoln Central   
   50-44 
Estherville-Lincoln Central     


3A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 2
   
   
Clear Lake     
Sat., Feb. 10, 7:00pG1  
At Clear Lake Clear Lake   
   64-38G5 
Garner-Hayfield-Ventura Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Clear Lake   
  Clear Lake
Iowa Falls-Alden    51-30 
Sat., Feb. 10, 7:00pG2  
At Iowa Falls Iowa Falls-Alden   
   49-38 
Hampton-Dumont    
  Sat., Feb. 17, 7:00pG7 
  Clear Lake
  CHAMPION
  54-51
Forest City   At Garner 
Sat., Feb. 10, 7:00pG3  
At Forest City Forest City   
   58-43G6 
Clarion-Goldfield-Dows Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Forest City   
  Algona
Algona 66-41 
Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
At Algona Algona   
   60-32 
Humboldt     


3A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 3
   
   
Osage     
Sat., Feb. 10, 7:00pG1  
At Osage Osage   
   79-52G5 
Columbus Catholic Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Osage   
  Osage
New Hampton    51-24 
Sat., Feb. 10, 7:00pG2  
At New Hampton New Hampton   
   57-36 
Union    
  Sat., Feb. 17, 7:00pG7 
  Monticello
  CHAMPION
  59-33
Monticello   At Independence 
Sat., Feb. 10, 7:00pG3  
At Monticello Monticello   
   73-46G6 
Solon Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Monticello   
  Monticello
Vinton-Shellsburg 62-27 
Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
At Vinton Vinton-Shellsburg   
   33-30 
Benton Community     


3A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 4
   
   
Crestwood     
Sat., Feb. 10, 7:00pG1  
At Cresco Crestwood   
   76-16G5 
Oelwein Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Cresco   
  Crestwood
Waukon    67-30 
Sat., Feb. 10, 7:00pG2  
At Waukon Waukon   
   51-32 
North Fayette Valley    
  Sat., Feb. 17, 7:00pG7 
  Crestwood
  CHAMPION
  77-45
Anamosa   At Oelwein 
Sat., Feb. 10, 7:00pG3  
At Anamosa Anamosa   
   40-28G6 
Beckman Catholic Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Anamosa   
  Anamosa
Mount Vernon 39-34 
Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
At Mount Vernon Mount Vernon   
   42-26 
West Delaware     


3A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 5
   
   
Assumption     
Sat., Feb. 10, 7:00pG1  
At Davenport, Assumption Assumption   
   69-35G5 
Northeast Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Davenport, Assumpton   
  Assumption
Mid-Prairie    74-45 
Sat., Feb. 10, 7:00pG2  
At Wellman Tipton   
   57-55 
Tipton    
  Sat., Feb. 17, 7:00pG7 
  Assumption
  CHAMPION
  64-45
Camanche   At Bettendorf, Pleasant Valley 
Sat., Feb. 10, 7:00pG3  
At Camanche Camanche   
   58-32G6 
West Liberty Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Muscatine   
  Camanche
Central Lee 68-63 OT 
Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
At Donnellson Central Lee   
   59-29 
Davis County     


3A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 6
   
   
Nevada     
Sat., Feb. 10, 7:00pG1  
At Nevada Nevada   
   58-26G5 
Saydel Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Nevada   
  Nevada
Albia    58-32 
Sat., Feb. 10, 7:00pG2  
At Albia Clarke   
   52-42 
Clarke    
  Sat., Feb. 17, 7:00pG7 
  North Polk
  CHAMPION
  46-42
North Polk   At Colo 
Sat., Feb. 10, 7:00pG3  
At Alleman North Polk   
   55-48G6 
Creston Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Alleman   
  North Polk
Chariton 77-40 
Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
At Chariton Chariton   
   67-33 
Centerville     


3A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 7
   
   
Roland-Story     
Sat., Feb. 10, 7:00pG1  
At Story City Roland-Story   
   53-28G5 
South Hardin Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Story City   
  South Tama County
South Tama County    56-52 
Sat., Feb. 10, 7:00pG2  
At Tama, South Tama County South Tama County   
   45-34 
PCM    
  Sat., Feb. 17, 7:00pG7 
  South Tama County
  CHAMPION
  38-36
West Marshall   At Marshalltown (Site Change) 
Sat., Feb. 10, 7:00pG3  
At State Center West Marshall   
   71-50G6 
Gilbert Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At State Center   
  West Marshall
Eddyville-Blakesburg-Fremont 59-34 
Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
At Eddyville Eddyville-Blakesburg-Fremont   
   57-53 2OT 
Williamsburg     


3A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS 3A – REGION 8
   
   
Cherokee     
Sat., Feb. 10, 7:00pG1  
At Cherokee Cherokee   
   85-45G5 
OA-BCIG Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Cherokee   
  Cherokee
East Sac County    91-68 
Sat., Feb. 10, 7:00pG2  
At Lake View East Sac County   
   66-42 
Greene County    
  Sat., Feb. 17, 7:00pG7 
  Red Oak
  CHAMPION
  79-69
Red Oak   At Harlan 
Sat., Feb. 10, 7:00pG3  
At Red Oak Red Oak   
   59-23G6 
Atlantic Wed., Feb. 14, 7:00p 
  At Red Oak   
  Red Oak
Kuemper Catholic 60-47 
Sat., Feb. 10, 7:00pG4   
At Carroll, Kuemper Catholic Shenandoah   
   52-47 
Shenandoah