For Class 4A teams, regional matches will be played Oct. 18-30 at various sites across the state. The 2017 Iowa High School Girls State Volleyball Tournament runs Nov. 7-10 at the U.S. Cellular Center in Cedar Rapids.

2017 IOWA HIGH SCHOOL GIRLS STATE VOLLEYBALL REGIONALS
Class 1A | Class 2A | Class 3A | Class 4A | Class 5A |


Select A Region:


4A Region 1

 

BACK TO TOP CLASS-4A – REGION 1
     
  
 Bishop Heelan   
 G3 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p   
  At Sioux City, Bishop Heelan   
  Bishop Heelan
Carroll    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Carroll Carroll   
   3-0 
Denison-Schleswig    
  Monday, Oct. 30, 7:00pG5 
  Bishop Heelan
  CHAMPION
  3-0
   At Sioux City, Bishop Heelan 
  
 LeMars   
 G4 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At LeMars   
  LeMars
Spencer 3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2   
At Spencer Storm Lake   
   3-2 
Storm Lake     


4A Region 2

 

BACK TO TOP CLASS-4A – REGION 2
     
  
 Sergeant Bluff-Luton   
 G3 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p   
  At Sergeant Bluff   
  Sergeant Bluff-Luton
Harlan    3-2 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Harlan Harlan   
   3-0 
Perry    
  Monday, Oct. 30, 7:00pG5 
  Sergeant Bluff-Luton
  CHAMPION
  3-0
   At Sergeant Bluff 
  
 Glenwood   
 G4 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Glenwood   
  Glenwood
ADM 3-2 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2   
At Adel ADM   
   3-0 
Boone     


4A Region 3

 

BACK TO TOP CLASS-4A – REGION 3
     
  
 Lewis Central   
 G3 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p   
  At Council Bluffs, Lewis Central   
  Lewis Central
Winterset    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Winterset Norwalk   
   3-2 
Norwalk    
  Monday, Oct. 30, 7:00pG5 
  Lewis Central
  CHAMPION
  3-0
   At Council Bluffs, Lewis Central 
  
 Dallas Center-Grimes   
 G4 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Grimes   
  Dallas Center-Grimes
Ballard 3-2 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2   
At Huxley Ballard   
   3-0 
Des Moines Hoover     


4A Region 4

 

BACK TO TOP CLASS-4A – REGION 4
     
  
 Pella   
 G3 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p   
  At Pella   
  Pella
Knoxville    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Knoxville Oskaloosa   
   3-1 
Oskaloosa    
  Monday, Oct. 30, 7:00pG5 
  Pella
  CHAMPION
  3-0
   At Pella 
  
 Bondurant-Farrar   
 G4 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Bondurant   
  Bondurant-Farrar
Carlisle 3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2   
At Carlisle Carlisle   
   3-0 
Newton     


4A Region 5

 

BACK TO TOP CLASS-4A – REGION 5
     
  
 Waverly-Shell Rock   
 G3 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p   
  At Waverly   
  Waverly-Shell Rock
Decorah    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Decorah Waterloo East   
   3-0 
Waterloo East    
  Monday, Oct. 30, 7:00pG5 
  Waverly-Shell Rock
  CHAMPION
  3-0
   At Waverly 
  
 Charles City   
 G4 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Charles City   
  Charles City
Mason City 3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2   
At Mason City Webster City   
   3-0 
Webster City     


4A Region 6

 

BACK TO TOP CLASS-4A – REGION 6
     
  
 Center Point-Urbana   
 G3 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p   
  At Center Point   
  Center Point-Urbana
Clear Creek-Amana    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Tiffin Clear Creek-Amanda   
   3-0 
Grinnell    
  Monday, Oct. 30, 7:00pG5 
  Independence
  CHAMPION
  3-0
   At Center Point 
  
 Independence   
 G4 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Independence   
  Independence
Marion 3-1 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2   
At Marion Marion   
   3-0 
Iowa City Liberty     


4A Region 7

 

BACK TO TOP CLASS-4A – REGION 7
     
  
 Cedar Rapids Xavier   
 G3 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p   
  At Cedar Rapids, Xavier   
  Cedar Rapids Xavier
Mount Pleasant    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Mount Pleasant Mount Pleasant   
   3-0 
Washington    
  Monday, Oct. 30, 7:00pG5 
  Cedar Rapids Xavier
  CHAMPION
  3-0
   At Cedar Rapids, Xavier 
  
 Fort Madison   
 G4 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Fort Madison   
  Fort Madison
Fairfield 3-1 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2   
At Fairfield Fairfield   
   3-0 
Keokuk     


4A Region 8

 

BACK TO TOP CLASS-4A – REGION 8
     
  
 Dubuque Wahlert Catholic   
 G3 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p   
  At Dubuque, Wahlert   
  Dubuque Wahlert Catholic
Western Dubuque    3-0 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG1  
At Epworth Western Dubuque   
   3-0 
Maquoketa    
  Monday, Oct. 30, 7:00pG5 
  Dubuque Wahlert Catholic
  CHAMPION
  3-0
   At Dubuque, Wahlert Catholic 
  
 North Scott   
 G4 
 Tuesday, Oct. 24, 7:00p 
  At Eldridge   
  North Scott
Clinton 3-2 
Wednesday, Oct. 18, 7:00pG2   
At Clinton Clinton   
   3-0 
Central DeWitt